• Worksheet p. 4 

    1.)  80 minutes     2.)  320 cups of soup     3.)  24 cups of peaches     4.)  195 plants     5.)  35 dogs     6.)  64 ivy stems

     

    Worksheet p. 7

    1.)  25 lawns    2.)  $13,200     3.)  21.75 miles    4.)  40 balls    5.)  $36      6.)  4,400 miles

     

    Worksheet p. 8

    7.)  12.5 pages    8.)  $1,440     9.)  550 minutes    10.)  $5.64   11.) After you find the unit rate ($0.47), divide $10 by the unit rate.

     

    Worksheet p. 9

    1.) Shawn; Shawn-- 9 vehicle/week, Brett-- 8 vehicles/week    2.) Minivan; Pickup Truck--15 mpg, Minivan--18 mpg

    3.) Chris; Chris--$25, Joe--$20       4.) Ellen; Ellen--7.14 mps, Lindsay-- 6.67 mps

     

    Worksheet p. 10

    5.) Pete; Branden--7.33 yd/carry, Pete--9.05 yd/carry   6.) Brand A; A-- $0.14/ounce, B--$0.15/ounce   7.) Change the number of ounces/box or change the price/box