Our Favorite Things

A few of the files associated with faculty/staff are hard to read.  You can find clearer copies on the Oakridge PTA Facebook page. 

 

OFFICE:


Amy Simpson, Principal

Tracy Townsend, Office

Julie Rutledge, Office

Christie Eads, Counselor

Michelle Hennies, School Nurse

 

STUDENT SERVICES:


Cyndy Hastings, Indian Tutor

Paige Johnson, ELL Teacher

Angela McKenna, Speech
Pathologist

Suzanne Cheshier, Speech
Pathologist

 

 

SPECIAL EDUCATION:


Claire Johnson, Grades K, 1, 2

Wendy Sanchez, Grades 3 & 4

Pam Weldon, Grades 5 & 6

April Sullivan, Functional Classroom

Amy Catlege, Para Functional Room

Felecia Stoker, Para Functional Room

Michelle Filipski, Para Functional Room

 

SPECIALS K-6:


Jennifer Collins, Art

Mercedes Durham, Music

Lori Newmark, STEAM

Melanie White, PE

 

LIBRARY:


Sharon Moore, Library Media Specialist

Suzie Spear, Media Assistant



CAFETERIA TEAM:


Sharon Dixon, Manager

Alma Covarrubias, Cook

Koren Treese, Cook

Melissa Cook, Cook

 

CROSSWALK


Mark Underwood

 

CUSTODIAL TEAM:


Jennifer Paden

Aimee Valdis

Shakita Jakes

 

KINDERGARTEN TEAM:


Addison Foster, Teacher

Amy Holland, Teacher

Lindsey Scott, Teacher

Kimberly Smith, Teacher



FIRST GRADE TEAM:


Mandi Cornell, Teacher

Emily Crandell, Teacher

Andrea Lingo, Teacher

Karen Marinelli, Teacher

Tommie Reynolds, Paraprofessional

 


SECOND GRADE TEAM:


Elizabeth Bernard, Teacher

Christina Johnson/LJ, Teacher

LaDana Jones, Teacher

Debra Spivey, Teacher



THIRD GRADE TEAM:

Magan Holder, Teacher

Angela Kletke, Teacher

Ashley Litov, Teacher

Heather Sanders, Teacher

Tiana Snider, Teacher

Laci Thompson, Paraprofessional

 

 

 

 

FOURTH GRADE TEAM:


Jessica Clark, ELA Teacher


Keri Guarnera, Social Studies Teacher


Jennifer King, Math Teacher

Kelli Willingham, Science Teacher


Lorre Freeman, Paraproffesional

 

FIFTH GRADE TEAM:


Lynn Buchheit, Math Teacher


Tracy Coulson, ELA Teacher


Dawn Hubbard, Science Teacher


Lisa Sebrant, Social Studies Teacher


Amanda Espinoza, Paraproffesional

 

SIXTH GRADE TEAM:


Jill Cook, Science Teacher


Timothy Cravens, ELA Teacher


Heather Etzkorn, Math Teacher


Alyssa Fitzgerald, Social Studies Teacher


Chrissy Gibson, Paraprofessional